Elektrik Faturanızı Azaltmak İçin Fikirler

0
1180
elektrik tasarrufu (4)

elektrik tasarrufu (4)

 

 

Aylık elektrik faturanız hayatınızın kaçınılmaz bir parçasıdır. Elektrik faturanızı azaltmanın birkaç yolunu sizler için sıraladık.

 

elektrik tasarrufu

1 Led ampul kullanın

Işıklar elektriğin en büyük atıklarından biridir, çünkü genellikle gereksiz yere açık kalırlar. Led ampuller daha uzun süre dayanıklıdır ve florasan lambaya göre daha güzel ışık yayar. Led ampuller normal ampulün kullandığı elektriğin neredeyse yarısını kullanır ve bu durum faturanıza daha az maliyet olarak yansır.

 

elektrik tasarrufu (2)

2 Kullanılmayan cihazların ve elektronik aletlerin fişini çekin

Elektronik aletleri ara sıra kullanmamıza rağmen yine de hep prizde takılı bırakıyoruz. Televizyonlar, oyun konsolları, şarj aletleri gibi elektronik aletler en büyük suçlulardan bazılarıdır. Bu aletleri anahtarlı uzatma kablosuna takarsanız günü sonunda veya kullanmadığınızda kapatıp enerji tasarrufu sağlamış olursunuz.

 

elektrik tasarrufu (3)

3 Çocuklar

Kimi zaman bütün evin odalarının ışıklarını açık bulursunuz. Çünkü herkes ayrı odalardadır. Çocuklarla beraber elektrik tasarrufu yapmak biraz zor olabilir. Size bunun için bir fikrimiz var; çocukları motive etmek için her ay gereksiz odaların ışıklarını kapatmalarını, kullanmadıkları elektronik aletlerin fişini çekmelerini öğütleyip, ay sonu hepsi belli bir miktar para ödülü vs. verebilirsiniz.

 

4 Yuva Termostatı Takma

Termostat kullanarak hemen değil ancak zamanla elektrik faturanızda %10’luk bir düşüş görebilirsiniz.